Danas je međunarodni dan borbe protiv dijabetesa – proverite da li imate simptome

Danas, 14. novembra obeležava se Međunarodni dan borbe protiv dijabetesa.

Obično se kaže da šećerna bolest može lako da se prepozna po tome što osoba mnogo žedni, mnogo mokri, dobro jede, a uz to slabi i brzo se zamara. Čini se da je uz sve ove simptome svakome očigledno da postoji neki problem, ali ljudi najčešće imaju različita objašnjenja za svoja stanja, pa svaki od simptoma opravdavaju na različite načine. Ipak, ukoliko imate nekoliko gore pomenutih ili u daljem tekstu navedenih , simptoma, obavezno uradite analiz krvi i urina i na vreme ortkijete ovu podmuklu bolest.

Prema rečima doktorke opšte prakse, Nevenke Dimitrijević, redovna kontrola je jedini način da se ova bolest drži pod kontrolom.

– Dijabetes je podmukla bolest koja ne daje znake. Kada su simptomi već vidljivi to znači da je bolest u poodmakloj fazi. Redovnim sistematskim pregledom je moguće otkriti dijabetes na vreme i pacijenta povrgnuti terapiji. Posebno treba obratiti pažnju i ići na češće kontrole ukoliko neko od članova porodice boluje od dijabetesa ili je imao infarkt ili šlog – rekla je Nevenka Dimitrijević.

U Srbiji je dijabetes peti vodeći uzrok umiranja i peti vodeći uzrok opterećenja bolestima. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, u Srbiji približno 710.000 odraslih osoba ima dijabetes. Pri tome, 465.000 ili 8,1% odraslog stanovništva zna za svoju šećernu bolest i još 245.000 osoba nema postavljenu dijagnozu dijabetesa i ne leči se. Naime, zbog blagih simptoma, tip 2 dijabetesa koji čini preko 90% obolelih, može godinama proticati neopaženo. Otkriva se slučajno, kada je bolest uznapredovala i komplikacije nastupile. Prema podacima Registra za dijabetes u Srbiji, gotovo 1/3 pacijenata već ima jednu ili više kasnih komplikacija u trenutku otkrivanja dijabetesa. Ove komplikacije značajno utiču na kvalitet života obolelih i glavni su uzrok privremene ili trajne nesposobnosti i prevremene smrti.

SIMPTOMI

Možemo li prepoznati dijabetes pre nego što nas pogodi? Koji su to rani znaci koji ga najavljuju? Evo nekih na koje obavezno treba obratiti pažnju.

1. Pojačana žeđ

Nagli napad žeđi jedna je od najočitijih simptoma dijabetesa tipa 2. Osobe mogu osetiti pojačanu žeđ u kratkom vremenskom razdoblju, a to može biti znak povećanog nivoa glukoze u krvi.

2. Malaksalost

Nespecifičan, ali važan simptom dijabetesa tipa 2 je opšti osećaj umora jer se dešava da je nizak nivo šećera u krvi i organizam nema dovoljno “goriva”. No, malaksalost i umor mogu nastati i usled mnogih drugih medicinskih stanja.

3. Širok struk

Ukoliko ste buckasti već s 21 godinom, takođe reskirate razvoj dijabetesa. Ako vam se struk značajno povećao u obimu, to takođe može biti indikator.

4. Prekomerno uriniranje

Ovo može biti znak, posebno ako zbog toga ustajete usred noći ili vas muči genitalni svrab ili infekciju. Prekomerno mokrenje nastaje kada se glukoza “preliva” iz krvi, što smeta sposobnosti bubrega da koncentrišu urin. Genitalni svrab može prouzrokovati infekcija kandidom, a ako se takve infekcije često događaju i traju, trebalo bi se testirati na dijabetes.

5. Kožne infekcije

Ako vaše kožne infekcije ili rane primetno sporije zaceljuju, to bi mogao biti površinski simptom dijabetesa. Delomično je tako jer krvne ćelije koje se bore protiv infekcija postaju manje efikasne kada je nivo glukoze visok, pa ranama treba značajno duže da zarastu.

6. Utrnulost i zamagljen vid

Razdoblja mutnog i zamagljenog vida mogu biti indikator dijabetesa tipa 1 i tipa 2, a pacijenti takođe mogu obratiti pažnju na povremeno utrnuće prstiju.

Vrednosti

Šećer u mokraći je prisutan ukoliko je vrednost šećera u krvi iznad 8,8 mmol/l, a vrednost šećera u krvi (glikemija) kod zdravih osoba iznosi od 3,9 do 5,6 mmol/l.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *